REALITNÍ MAGAZÍN AKTUÁLNĚ

Developeři v Praze do listopadu prodali více bytů, než za celý loňský rok

Developeři v Praze do listopadu prodali více bytů, než za celý loňský rok

9.12.2013 - Stejně jako vloni, i letos došlo již během listopadu k překonání loňské hranice v prodeji nových bytů v Praze. K 30. listopadu letošního roku totiž developeři prodali dle dat společnosti Ekospol a.s. již 4531 bytů, což je o 12,9 % více, než za celý loňský rok. Celý prosinec přitom mají ještě k dobru.

Za zatím stále probíhající čtvrtý kvartál letošního roku našlo v pražských developerských projektech nové majitele již 1067 nových bytů. To představuje průměr přes 500 bytů měsíčně.

"I když bývá prosinec tradičně slabším měsícem, je velmi pravděpodobné, že původně predikovanou hranici 4800 prodaných bytů letos pražští developeři překročí. A to je velmi dobrá zpráva – trh vzroste nejméně o pětinu, ale především – vzroste již čtvrtým rokem v řadě," pochvaluje si Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva Ekospol a.s.

Tři důvody růstu
Podle Korce má příznivý vývoj pražského developerského trhu tři hlavní a dlouhodobě stabilní důvody.  "Za relativně vysokým meziročním nárůstem prodejů nových bytů stojí souhra nízkých úroků z hypoték, neustále doplňované nabídky bytů za ceny do cca 45 tisíc korun za metr čtvereční vč. DPH, kde se realizuje většina skutečné poptávky a také pokračující trend nákupu bytů jako investice a formy zajištění na stáří. Na rozdíl od zbytku republiky vykazuje rezidenční trh v Praze všechny aspekty zdravého a racionálně fungujícího trhu, který se dokázal vyrovnat s novou cenovou realitou poměrně rychle a úspěšně,“ uzavírá Korec.

Krádeže nemovitostí. Jak se jim ubránit?

Krádeže nemovitostí. Jak se jim ubránit?

21.11.2013 - Majetková trestná činnost se rozrostla o další způsoby, jejichž následkem jsou vysoké škody. K tomu, aby vám někdo ukradl střechu nad hlavou, stačí mnohdy jen falešný občanský průkaz. Podvodník připraví kupní smlouvu na nemovitost, kde padělá podpis prodávajícího. Jak se proti tomu bránit?

K vlastnímu převodu domu (bytu, pozemku aj.) je nezbytná kupní smlouva společně s návrhem na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí. Podpisy musí být úředně ověřeny, k čemuž slouží výše uvedený falzifikát občanského průkazu, který si pachatel nechá vyhotovit na jméno vlastníka dané nemovitosti. Smlouvu už potom stačí podepsat a předat na Katastrální úřad. V ten okamžik se majetek převádí na nového majitele. Okradení lidé se o tom dozví až ve chvíli, kdy si jejich nemovitost bude nárokovat někdo jiný, popř. náhodnou kontrolou v prohlížeči katastru. V loňském roce se vyskytlo cca 1 000 falešných vkladů tohoto druhu. 

Další riziko představuje fakt, že může nemovitost posloužit někomu cizímu jako ručení pro zajištění půjčky. Princip je stejný jako při odcizení, rozdíl je jen v typu smlouvy - místo kupní se použije zástavní.

Než dojde ke změnám v legislativě, které povedou k ochraně nemovitostí, musí si majitelé svůj majetek hlídat sami. Jednou z možností je každodenní kontrola katastru nemovitostí, další variantou je aplikace, která bude nemovitost sledovat sama. Toto zvládne např. projekt 
HLIDAMSIKATASTR.cz, kde se v několika krocích zadají potřebné údaje (jméno a adresa nemovitosti). Pokud nastane jakákoliv změna, bude majitel informován o tom, co se právě děje s jeho majetkem.

https://lionreal.reservio.com/

Největší zájem je aktuálně o byty 2+1 a 2+kk

Největší zájem je aktuálně o byty 2+1 a 2+kk

27.11.2013 – Byty kategorie 2+1 a 2+KK patří dlouhodobě k nejvyhledávanějším. Právě tato kategorie vykázala od začátku recese dle dat realitních a zpravodajských portálů realitycechy.cz a realitymorava.cz nejmenší pokles svých cen. Byty 2+1 a 2+KK vyhledávají nejen zájemci hledající nové bydlení, ale také investoři, kteří jej dále pronajímají. Potvrzují to nejen rodinné realitní kanceláře, ale také významné realitní sítě.

"
Na trhu rezidenčních nemovitostí registrujeme jisté oživení. Cítíme pozitivní posun v nárůstu našich realitních obchodů v oblasti secondhandu i nových bytů. Tento trend však není dán pouze tím, že obchodně rosteme v důsledku zvyšování počtu našich franšízových poboček. Je dán především rostoucím množstvím klientů, kteří nás oslovují s cílem prodat svou nemovitost anebo s poptávkou na námi nabízené byty a domy," uvádí Martin Němeček, předseda představenstva Realitní společnosti České spořitelny.

Jeho slova potvrzují i analýzy developerských společností, které mapují trh s novými byty v Praze. Podle nich se za první tři kvartály letošního roku prodalo přes 3,5 tisíce bytů oproti 2 691 bytům za stejné období v roce 2012. "Oživení na realitním trhu však nelze považovat za plošné. Existují značné rozdíly mezi velkými městy a regiony. A v některých oblastech České republiky lze stále hovořit spíše o stagnaci či mírném, někde dokonce stálém poklesu trhu," dodává Martin Němeček.

Pokud jde o ceny srovnatelných nemovitostí v Praze a některých regionech, rozdíly jsou dost velké a i nadále se zvyšují. "Pro představu např. 5 m2 bytové plochy luxusního projektu v Praze stojí stejně jako celý menší byt v Sokolově nebo v Mostě," říká Martin Němeček a doplňuje: "
Největší zájem je o byty 2+kk o velikosti okolo 50 m2. Ceny těchto jednotek se v různých lokalitách liší. Zatímco v Praze stojí 2+kk či 2+1 kolem 2 miliónů korun, v regionech, například v Liberci, koupíte stejně velký byt za poloviční cenu. A půjdete-li do méně atraktivní lokality, tak za stejnou cenu získáte ještě jednu místnost navíc, tedy byt 3+1."

Z průzkumů developerských společností vyplývá, že z celkové nabídky více než 6 000 volných nových bytů v Praze tvoří největší část bytové jednotky dispozice 2+kk, asi 35 %. Následují třípokojové byty (32 %) a s velkým odstupem garsonky (17 %). Z hlediska prodeje tak zaujímají největší podíl dvoupokojové byty – zhruba 42 %.

I segment bytů vyšší kategorie, ať svým provedením či například energeticky pasivními standardy, si své klienty nachází. Jde o kupující, kteří jsou orientovaní především na kvalitu, kteří tento nadstandard ve všech směrech vyžadují a jsou ochotni si za něj připlatit. Podle Martina Němečka je tato část zájemců ovšem minoritní a je spojena především s atraktivními lokalitami a projekty. Druhá skupina poptávajících, která se striktně zaměřuje na cenu, jednoznačně převládá. "Tato orientace je jev, který například výrazně ovlivnil některé existující projekty postavené ve vyšším standardu a na drahých pozemcích, které trh v této podobě a ceně prostě nepřijal," uvádí. 

Pronájem nemovitostí měl z pohledu RSČS výrazně pozitivnější vývoj než prodej bytů, což je dáno i krátkodobějším charakterem produktu. "Zájem o pronájmy rostl letos více a plošněji než zájem o koupi bytu. Celorepublikově bych si troufl říci, že průměrná výše nájemného se nyní drží minimálně na stejné cenové hladině jako v průběhu roku a dokonce mírně roste. Zájem je patrný zejména ve větších městech, kde je více pracovních příležitostí, lepší infrastruktura i vysoké školy. Stálý růst vyvolávají právě přesuny lidí za prací, případně za studiem," vysvětluje Martin Němeček. 

Největší poptávka proto přichází se začátkem školního roku a také na počátku kalendářního roku, kdy lidé mají nové plány, novou práci apod. Podle dat RSČS je průměrná doba pronájmu jeden rok. Zájem je jak o malometrážní byty, od těch nejmenších pro „singles“ až po 2+kk, tak o větší byty pro rodiny, případně pro studenty, kdy jich bydlí v jednom bytě více z důvodu snížení nákladů. Specifickou skupinu pak tvoří top manažeři, často cizinci, kteří se stěhují do větších měst s celou rodinou. Ti pak poptávají k pronájmu byt nebo dům již plně vybavený a tedy ihned k nastěhování.

Vývoj v letošním roce RSČS zaznamenává i v poptávce po realitních službách. Klienti daleko důsledněji lpí na ocenění svých nemovitostí, které dávají do prodeje. Zároveň požadují předložení několika srovnatelných nabídek na trhu pro snadnější orientaci a kvůli nastavení správné výchozí ceny. "Prodávající se stále aktivněji účastní procesu stanovení prodejní ceny. Určitý posun vidíme i u klientů, kteří řeší svou finanční situaci. Zde je naopak prioritním prvkem rychlost prodeje. Tito klienti požadují tedy spíše něco jako 'garanci rychlosti prodeje," dodává Martin Němeček.

A jaký bude realitní trh v roce 2014 podle RSČS? "Chování zákazníka bude ovlivňovat stále více faktorů – prohlubující se rozdílnost cen v jednotlivých regionech, pokračující migrace do oblastí s lepší možností výdělku, avizované změny v oblasti DPH u pozemků pod novostavbami, síla koruny a v neposlední řadě též změny občanského zákoníku. Z hlediska vývoje realitního trhu v příštím roce zůstávám optimistou," shrnuje Martin Němeček na závěr.

© 2013 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode