P

platnost

právní úkon (smlouva) je platná obsahuje-li všechny zákonem vyžadované náležitosti a formu (např.  řádně podepsaná nájemní smlouva, která obsahuje vše co má obsahovat je platná okamžikem podpisu, ale bude-li nájem zahájen od nějakého pozdějšího data, až tímto dnem nastane účinnost smlouvy atd.) viz heslo "účinnost".

podílové spoluvlastnictví

spoluvlastníkovi náleží podíl na věci (např. nemovitosti) vyjádřený zlomkem či procentem, který vyjadřuje míru, jakou se spoluvlastník podílí na právech a povinnostech vyplývajících ze spoluvlastnictví společné věci, viz § 137 až § 142 Obč. zák.  Ze spoluvlastnictví vyplývají některá práva které se dotýkají prodeje: viz „předkupní právo“.

podlaží

soubor všech místností a prostorů v budově ležící v téže úrovni, rozlišují se podlaží nadzemní a podzemní. Přízemí je 1. nadzemní podlaží

podnájemní smlouva

smlouva jímž nájemce dává předmět svého nájmu nebo jeho část do podnájmu další osobě na sjednanou dobu, která nemůže nikdy překročit dobu vlastního nájmu. Podnájem může být zřízen jen se souhlasem pronajímatele. viz § 719 Obč. zák.

právní subjektivita

způsobilost (stav) osoby (fyzické či právnické), mít práva a povinnosti (získávat majetek, práva a povinnosti, být žalující či žalovanou stranou, dědit atd.) U fyzické osoby vzniká narozením a tuto způsobilost má i počaté dítě, narodí-li se živé. Smrtí u fyzické osoby tato způsobilost zaniká viz § 7 Obč. zák. U právnické osoby vznik a zánik právní subjektivity viz "právnická osoba"

právní úkon

projev vůle směřující zejména ke vzniku, změně nebo zániku těch práv nebo povinností, které právní předpisy s takovým projevem spojují (koupě movité nemovité věci, převod členství v družstvu, obchodního podílu v s.r.o., žádost o převod bytu do vlastnictví atd.) viz § 34

právnická osoba

subjekt (družstvo, s.r.o., a.s., nadace atd.) vystupující pod určitým názvem, vzniká dnem zapsání do obchodního nebo jiného zákonem určeného rejstříku, mohou nabývat práva a povinností (právní subjektivita) ode dne účinnosti zápisu do tohoto rejstříku, pokud zvláštní zákon nestanoví jinak. Právnická osoba zaniká dohodou, uplynutím doby na níž byla zřízena, výmazem z obchodního rejstříku nebo z jiného zákonem určeného rejstříku, pokud zvláštní zákon nestanoví jinak. viz § 18-20a  Obč. zák.

privatizace

proces převodu státního majetku na soukromý, často formou prodeje státního majetku právnickým nebo fyzickým osobám. Touto formou byl a je privatizován bytový fond v ČR prodejem domů bytovým družstvům složeným z nájemníků bytů v daném domě.

prohlášení vlastníka

právní akt, zapsaný na listu vlastnictví u katastru nemovitostí, kterým se nemovitost (dům obsahující více bytových jednotek) rozčleňuje na jednotlivé bytové jednotky, se kterými lze pak nakládat jako s jednotlivými nemovitostmi. (Toto činí družstvo v okamžiku, kdy je anuita (u SBD, LBD) nebo kupní cena (u družstva nájemníků) zcela splacena a členové družstva mají právo a zájem si nechat jednotlivé bytové jednotky převést do vlastnictví (OV)

provize

sjednaná nebo obvyklá odměna pro subjekt, který zprostředkovává obchod, za činnosti spojenou s uzavřením obchodu, stanovuje se obvykle procentem z ceny nebo navýšením

předkupní právo

právo přednostní koupě, (Nejčastěji se s ním setkáváme u nemovitosti, která má více spolumajitelů a jeden z nich svůj podíl chce prodat třetí osobě. Nejprve musí nabídnout ostatním spolumajitelům svůj podíl k odkoupení a pokud toho spolumajitelé do 2 měsíců nevyužijí, může svůj podíl prodat třetí osobě. viz § 602 až 606 Obč. zák.  Předkupní právo pro spoluvlastníky nemovitosti neplatí jen v případě převodu vlastnického práva na osobu blízkou (např. příbuzného v linii přímé, manžela viz. § 116) viz § 140 Obč. zák

převod družstevního bytu

terminologie užívané v naší realitní kanceláři. je tím míněný proces obsahující vlastní realizaci převodu členských práv a povinností spojených s právem nájmu konkrétního bytu z převodce na nabyvatele.  Úkolem makléře –obchodníka   je přinést zálohu na převod členských práv a povinností a celý obchodní případ s předjednanými podmínkami (způsob platby, vystěhování-předání nemovitosti, )  předat právníkovi společnosti. Ideální je pokud se právník a kupující seznámí při skládání zálohy v naší kanceláři.

převod vlastnického práva

v terminologie užívané v naší realitní kanceláři. realizuje se kupní smlouvou a dalšími  dokumenty.   Tohle mají u nás na starosti právníci. Úkolem makléře –obchodníka   je přinést zálohu na nemovitost a celý obchodní případ s předjednanými podmínkami (způsob platby, je-li hypotéka, doporučení našich spolupracujících finančních poradců a bank, vystěhování-předání nemovitosti,….. ) předat právníkovi společnosti. Ideální je pokud se právník a kupující seznámí při skládání zálohy v naší kanceláři.

příslušenství věci

jsou ty věci, které náleží vlastníku věci hlavní a jsou jím určeny k tomu, aby byly s hlavní věcí trvale užívány. Příslušenstvím bytu jsou vedlejší místnosti a prostory určené k tomu , aby byly s bytem užívány (např. sklep, komora, lodžie mimo byt atd.). Příslušenstvím pohledávky jsou úroky, úroky z prodlení, poplatek z prodlení  a náklady spojené s jejím uplatněním.  viz § 121 Obč. zák.


 

 

© 2013 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode